Zwyrodnienie stawu biodrowego leczenie

admin

17 listopada 2011

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Sposób leczenia stawu biodrowego zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Uszkodzenia związane ze zwyrodnieniem stawów biodrowych są właściwie już nieodwracalne. Dlatego też w lżejszych przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które ma na celu powstrzymanie lub spowolnienie dalszego postępu choroby. W zależności od stopnia bólu, który towarzyszy pacjentowi nie zawsze konieczna jest operacja. Jednakże, gdy zmniejszenie dolegliwości bólowych okaże się niemożliwe wtedy nieodzowna staje się wymiana stawu.

Wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym ogólnym lub rzadziej ogólnym. Chirurg odcina zniszczoną głowę kości udowej i mocuje w niej trzpień, na którym następnie umieszcza metalową lub ceramiczną głowę. W dalszej kolejności w kości biodrowej frezuje miejsce na metalową panewkę. O ile kość jest zdrowa to panewkę po prostu się w nią wbija. Jednakże, gdy kość jest słaba wzmacnia się ją cementem kostnym. Chirurg następnie łączy głowę kości udowej z panewką miednicy. Elementy implantu stawu są wykonane są stopów metali szlachetnych (tytan, stop kobalt-chrom-molibden-mangan, specjalna ceramika, polietylen). Operacja wszczepienia protezy może trwać od 45 min do dwóch godzin.
Osobom młodszym, które mają wciąż mocne kości wszczepia się najczęściej bezcementowe protezy nowszej generacji. Jeśli kość jest za słaba jedynym wyjściem będzie jednak proteza cementowa, która wcale nie jest gorsza od bezcementowej. Ma jednak jedną wadę: jej ewentualna wymiana jest o wiele trudniejsza niż bezcementowej.

Część chorych osób, które uświadomią sobie zakres przyszłej operacji pyta lekarza o operację mało-inwazyjną, gdzie wszczepienie protezy przebiega bez rozległych cięć chirurga. Dzięki temu pooperacyjna rana jest mniejsza i oszczędza się też część mięśni, co ułatwia szybszy powrót chorego do normalnego funkcjonowania zaraz po operacji. W tym przypadku jednak zabieg jest dłuższy, trudniejszy i bardziej ryzykowny oraz wymaga od chirurga dużego doświadczenia i precyzji.

Wiele osób zastanawia się jak długo będzie służyć im proteza stawu i czy wystarczy do końca życia. Nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. Im pacjent jest młodszy, tym wzrasta ryzyko, że protezę kiedyś trzeba będzie wymienić na nową, gdy się zużyje lub zniszczy wskutek reakcji zapalnych czy alergicznych w organizmie. Dlatego przed zabiegiem trzeba wyleczyć wszelkie ogniska zapalne i ustalić czy metale będące składnikami protezy nie powodują reakcji alergicznej. Osoby z nadwagą natomiast powinny pozbyć się dodatkowych kilogramów, aby nie narażać się na przedwczesne obluzowanie protezy i ryzyko powikłań.
Po zabiegu sprawność odzyskuje się stopniowo, a o uprawianiu sportu, w ograniczonym zakresie oczywiście, można myśleć po kilku miesiącach. Lekarze zalecają spacery, pływanie, gimnastykę. Odradzają natomiast kucania, skakania na skakance, siadania w niskich fotelach, zakładania nogi na nogę, tycia oraz terenowej jazdy na rowerze i skoków spadochronowych.

Gdzie operować zwyrodnienie stawu biodrowego?

Wszczepianie endoprotez oferują kliniki specjalistyczne, niektóre szpitale powiatowe oraz prywatne. W wielu miejscach na zabieg czeka się jedynie kilka miesięcy, ale w ośrodkach o dużej renomie może to być nawet kilka lat (w Instytucie Reumatologii w Warszawie – 3 lata, w Klinice Ortopedii i Chorób Zapalnych Narządu Ruchu im. Grucy w Otwocku – około 1 rok). W klinikach prywatnych (niektóre z nich posiadają kontrakty z NFZ) operuje się w zasadzie od ręki (koszt zabiegu wraz z kilkudniową hospitalizacją wynosi 12000 – 20000 zł).
Ponieważ ilość osób oczekujących na zabieg wynosi blisko 60 tys., warto zadzwonić do kilku szpitali i zapytać się o czas oczekiwania na zabieg w poszczególnych ośrodkach.Tagi artykułu:

  • zwyrodnienie stawu biodrowego leczenie
  • zwyrodnienie stawów biodrowych
  • zwyrodnienie biodra
  • zwyrodnienie stawów biodrowych leczenie
  • zwyrodnienie biodra leczenie
  • leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego
  • jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego
  • zwyrodnienia stawu biodrowego
  • zwyrodnienia stawów biodrowych
  • zwyrodnienie stawu biodrowego cwiczenia

Related Posts

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku?

admin

7 lipca 2016

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243
Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku? We wpisie o wpływie ruchu na ból stawów pisałem już konieczności praktykowania cały czas aktywności fizycznej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest historia „dziarskiego dziadka”. Mężczyzna ten ma obecnie już 93 lata, ale nadal zachowuje codzienną aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze i prostej gimnastyki. Co […]

Read More

Brak ruchu niszczy stawy

admin

3 kwietnia 2016

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243
Czy brak ruchu niszczy stawy? Nie jest to jakaś prawda objawiona, ale wniosek z moich obserwacji. Mimo że nie jestem jeszcze wiekowym facetem to muszę stwierdzić, że z powodu siedzącego trybu życia zacząłem podczas tegorocznej zimy odczuwać lekkie bóle stawów kolanowych. Przyznaję, że jestem dość wysportowany (głównie jazda na rowerze, gra w siatkówkę, tenisa itp.). […]

Read More