Profilaktyka, ćwiczenia i rehabilitacja


Jakie ćwiczenia i sposoby rehabilitacji stosuje się w celu uśmierzenia bólu spowodowanego zwyrodnieniami stawów?
Jedną z głównych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów może być wada kręgosłupa, która obciąża nasze stawy i przyczynia się do ich nieprawidłowego funkcjonowania. Jeżeli chcemy uniknąć artrozy musimy nieustannie dbać o swoją postawę, a przypadku wady, dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, który pomoże wyeliminować jej niekorzystne na nasz organizm działanie. U osób z nadwagą, czy otyłością niezwykle niezbędnym krokiem może okazać się zastosowanie zbilansowanej diety, która pomoże zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej i odciążenie stawów od nieustającego nacisku. Przede wszystkim musi być to dieta bogata w witaminę C, a więc w grę wchodzą wszystkie produkty naturalne, takie jak owoce i warzywa, które są źródłem tego składnika. Trzeba wiedzieć, że witamina C jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości i hamuje ich patologiczne zwyrodnienia. Ważne jest również, aby spożywać zielone warzywa i niektóre owoce bogate w luteinę i zeaksantynę. Równie istotne jest zapobieganie wszelkiego rodzaju chorobom metabolizmu tkanki kostnej.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia fizyczne to bardzo dobrym sposobem na uniknięcie bólu stawów w podeszłym wieku jest wzmacnianie takich partii mięśniowych, jak mięśnie brzucha, pośladków, czy mięśni znajdujących się przy kręgosłupie. Są one głównym rusztowaniem, które pomaga utrzymać nienaganną postawę pionową, a więc dobrze wyćwiczone mięśnie mogą w znacznym stopniu odciążyć nasze stawy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że rehabilitacja jest dosyć ciężkim i żmudnym procesem, gdyż na jego efekty należy czekać naprawdę długo, a dodatkowo wciąż ciężko pracować i nie poddawać się.

Mimo że choroba zwyrodnieniowa stawów w pewnej fazie jest już nie do wyleczenia, to można zmniejszyć jej objawy i powrócić do normalnego życia. Nieustannie jednak wymagane jest wykonywanie wizyt kontrolnych u lekarza i przeprowadzanie szeregu badań, które będą miały na celu kontrolę przebiegu choroby. Najważniejsze to nie załamywać się, ale zaciągnąć porady lekarza, który z pewnością pomoże nam w pozbyciu się bolesnego kłopotu.

Więcej informacji znajdziesz we wpisie o sposobach radzenia sobie z chorobą zwyrodnieniową stawów.


Tagi artykułu:

  • zwyrodnienie stawów profilaktyka
na ból stawów

Ankieta

Jaki suplement okazał się najskuteczniejszy w przeciwdziałaniu bólom stawów w Twoim przypadku?

View Results

Loading ... Loading ...