Jak radzić sobie ze zwyrodnieniem stawów?

admin

6 października 2011

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243

Jak uporać się z objawami choroby zwyrodnieniowej stawów, takimi jak ból, sztywność czy obrzęki?

Najistotniejsze są:
– poprawa ruchomości i elastyczności stawów,
– utrzymanie wagi ciała w ryzach,
– zachowanie lepszej kondycji poprzez aktywność fizyczną.

Wygląda to na projekt na szeroką skalę, ale zmiany te do bieżącej rutyny należy wprowadzać powoli, a nie próbować wszystkiego na raz. Oto kilka wskazówek co robić, aby poprawić swoją jakość życia:

Wykonuj ćwiczenia rozciągające. Powolne, delikatne rozciąganie stawów może poprawić ich elastyczność, zmniejszyć sztywność i ból. Poranek to świetny czas, aby porozciągać stawy i przygotować je na cały dzień. Możesz także zapisać się do jakiegoś klubu, gdzie ćwiczy się jogę, aby uzyskać większą motywację do ćwiczeń, dzięki treningowi w szerszym gronie osób. Po pierwsze jednak, porozmawiaj z lekarzem, który oceni Twój poziom wytrenowania i da szczegółowe wskazówki odnośnie ćwiczeń.

Ruszaj się. Aktywność fizyczna jest sprawdzonym sposobem redukowania objawów zwyrodnienia stawów. Zanim przypomnisz sobie o swojej niechęci do ćwiczeń i zaczniesz narzekać, złóż szybko zobowiązanie o przemianie swojej osoby z miłośnika przesiadywania na kanapie w osobę poruszającą się regularnie. Proste czynności jak przechadzki po okolicy czy ćwiczenia na świeżym powietrzu lub na basenie mogą zmniejszyć ból oraz masę ciała, która tylko pogarsza chorobę.

Wzmocnij swoje ciało. Ćwiczenia aerobowe czyli takie, które sprawiają, że się pocisz, to nie jest jedyny rodzaj ćwiczeń, który pomaga niwelować objawy choroby. Ćwiczenia z obciążeniem (np. niedużymi ciężarkami), wzmacniające siłę, powodują budowanie mięśni wokół stawów dotkniętych zmianami zwyrodnieniowymi, jak również odciążenie tych stawów oraz zmniejszenie bólu. Lekarz lub fizykoterapeuta może zaproponować najbardziej odpowiednie dla Ciebie ćwiczenia.

Sprawdzaj regularnie swoją wagę. Nadwaga powoduje dodatkowe obciążenie dla dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów, takich jak biodra, kolana, stopy i plecy, zwiększając jeszcze bardziej ból. Otyłość została już dawno uznana jako możliwa przyczyna rozwoju zmian zwyrodnieniowych w kolanach. Jeśli masz nadwagę, możesz nie chcieć ćwiczyć, bo nie lubisz swojego wyglądu lub dlatego, że łatwo się męczysz. Ale ludzie ze zwyrodnieniami stawów koniecznie muszą tracić zbędne kilogramy oraz utrzymywać prawidłową wagę ciała w celu zmniejszenia bólu i ograniczenia dalszych uszkodzeń stawów. Porozmawiaj z lekarzem o planach odchudzających i zdrowej żywności.

Zapoznaj się z dostępnymi na rynku lekami. Wiele leków na receptę (dostępne tylko u lekarza) oraz tych dostępnych w aptekach pomaga w leczeniu objawów zwyrodnienia stawów. Najczęściej leki przeciw zwyrodnieniom zawierają NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, które leczą zapalenie – potencjalną przyczynę bólu i obrzęków), leki przeciwbólowe (które tylko uśmierzają ból), leki do stosowania miejscowego (które wciera się w skórę w miejscu dotkniętym chorobą, aby tymczasowo złagodzić ból lub obrzęk) oraz leki wstrzykiwane w staw, takie jak np. kwas hialuronowy. Zastrzyki wykonuje lekarz w gabinecie i mają one na celu zastąpienie płynu stawowego uszczuplonego przez zmiany zwyrodnieniowe.

Dowiedz się jakie są metody chirurgiczne leczenia zwyrodnień. Lekarz może także zasugerować operację naprawy lub wymiany uszkodzonych stawów na endoprotezę (szczególnie biodrowych lub kolanowych). Jeśli kwalifikujesz się do zabiegu, lekarz skieruje Cię do ortopedy w celu przeprowadzenia operacji. Po zabiegu, należy zobowiązać się do przestrzegania cyklu procedur rehabilitacyjnych stawu, a także utrzymywać prawidłową wagę ciała i zmobilizować się do aktywności fizycznej.

Zapoznaj się ze środkami alternatywnymi. Wiele osób dotkniętych zwyrodnieniami stawów korzysta z alternatywnych terapii dla niwelowania objawów choroby i poprawy swojego ogólnego samopoczucia. Suplementy diety, takie jak glukozamina i siarczan chondroityny są dostępne bez recepty i mają spore znaczenie w leczeniu artretyzmu poprzez przywrócenie chrząstki. Inne alternatywne metody leczenia stosowane przez niektóre osoby to akupunktura, specjalne masaże, hydroterapia, a nawet noszenie wokół stawów miedzianych bransoletek. Badania naukowe tych metod nie wykazują udowodnionego działania, dlatego skonsultuj się z lekarzem przed podjęciem takich zabiegów.

Sprawdź przydatność różnorodnych przyrządów wspomagających leczenie. Ludzie ze zwyrodnieniami mogą mieć bolesne, sztywne stawy, które nie działają tak, jak powinny, co utrudnia wykonywanie codziennych zadań. W takich przypadkach mogą pomóc urządzenia wspomagające. Należą do nich przedmioty, takie jak laski, szyny, ortezy, buty ortopedyczne, chodziki oraz inne przydatne narzędzia np. otwieracze do słoików lub uchwyty kierownicy samochodu. Niektóre narzędzia i dostosowane do potrzeb chorych produkty mogą być łatwiejsze w użyciu. Zastanów się również nad technikami adaptacyjnymi, zmieniając sposób wykonywania wszelkich czynności w domu i poza nim w celu zmniejszenia obciążenia stawów.

Bądź pozytywnej myśli. Walka z objawami zwyrodnienia stawów to zadanie na całe życie. Ważne jest, aby pielęgnować pozytywne nastawienie w kierunku osiągnięcia Twojego celu, nawet w momencie, gdy czujesz ból lub sztywność. Pomyśl o korzyściach, które czerpiesz z ćwiczeń rozciągających lub aktywności fizycznej oraz o tym, o ile lepiej czujesz się, gdy Twoje stawy są bardziej elastyczne i mniej bolą. Skup się na dobrych rzeczach w swoim życiu, jak twoja rodzina lub hobby. Pomyśl o ile silniej będziesz cieszyć się tym wszystkim, gdy uporasz się już, choćby w pewnym stopniu, z objawami choroby, na którą cierpisz. Nie jesteś sam. Skontaktuj się z innymi chorymi osobami z Twojej okolicy w celu wymiany doświadczeń. Przede wszystkim trzymaj się obranego planu, a z pewnością osiągniesz sukces w walce ze zwyrodnieniami stawów.
Tagi artykułu:

  • zwyrodnienie stawu biodrowego jakie ćwiczenia
  • zwyrodnienie stawow cwiczenia

Related Posts

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku?

admin

7 lipca 2016

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243
Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku? We wpisie o wpływie ruchu na ból stawów pisałem już konieczności praktykowania cały czas aktywności fizycznej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest historia „dziarskiego dziadka”. Mężczyzna ten ma obecnie już 93 lata, ale nadal zachowuje codzienną aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze i prostej gimnastyki. Co […]

Read More

Brak ruchu niszczy stawy

admin

3 kwietnia 2016

Uncategorized


Warning: A non-numeric value encountered in /home/kapusta/domains/zwyrodnieniastawow.info/public_html/wp-content/plugins/adsense-daemon/Adsense-Daemon.php on line 243
Czy brak ruchu niszczy stawy? Nie jest to jakaś prawda objawiona, ale wniosek z moich obserwacji. Mimo że nie jestem jeszcze wiekowym facetem to muszę stwierdzić, że z powodu siedzącego trybu życia zacząłem podczas tegorocznej zimy odczuwać lekkie bóle stawów kolanowych. Przyznaję, że jestem dość wysportowany (głównie jazda na rowerze, gra w siatkówkę, tenisa itp.). […]

Read More