Jak diagnozuje się chorobę zwyrodnieniową stawów?

admin

6 października 2011

Uncategorized


Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów rozpoczyna się od prześledzenia historii chorób z Twojej karty pacjenta. Ponieważ niektóre warunki mogą być dziedziczone, lekarz może zapytać czy były podobne przypadki w Twojej rodzinie. Prawdopodobnie będzie również chciał dowiedzieć się jakie zaobserwowane objawy skłoniły Cię do poszukiwania pomocy medycznej. Zanim lekarz zdiagnozuje chorobę zwyrodnieniową stawów może zechcieć usłyszeć od Ciebie następujące informacje:

• opis Twoich objawów
• Szczegółowe informacje na temat, kiedy i jak rozpoczął się ból
• gdzie odczuwasz ból, sztywność lub inne objawy
• jaki wpływ mają na Ciebie te objawy
• czy masz inne problemy zdrowotne, które mogą stanowić przyczynę tych objawów

Następną istotną częścią procesu diagnostycznego jest badanie lekarskie. Podczas badania lekarz spojrzy na stawy i dotknie tych, które zostały opisane jako bolące. On lub ona będzie szukał obszarów bolesnych i obrzękniętych, a także wskazówek czy stawy mogą być uszkodzone.
Aby dowiedzieć się jaki wpływ na twoje ciało ma zapalenie stawów, lekarz może poprosić Cię o wstanie i poruszanie niektórymi ze stawów. To pokaże zakres ruchu w stawach i to na ile możesz poruszać każdym z tych stawów. Lekarz zbada też pozycję oraz ustawienie szyi i kręgosłupa. On lub ona może poprosić Cię o pochodzenie po gabinecie, aby zobaczyć w jaki sposób poruszasz biodrami i kolanami.

Ostatnia część diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawów może obejmować badania laboratoryjne w celu potwierdzenia wniosków lekarza wyciągniętych na podstawie historii choroby i badania wstępnego. Badania krwi zazwyczaj nie są pomocne w postawieniu diagnozy, jednakże w potwierdzeniu rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów mogą pomóc inne badania, takie jak:
Pobranie próbki ze stawu: w tym badaniu laboratoryjnym, lekarz podda Cię znieczuleniu miejscowemu, a następnie włoży igłę do stawu w celu pobrania płynu. Płyn ten jest następnie badany na obecność kryształów lub uszkodzenia stawu. Ten test może pomóc wykluczyć inne choroby lub inne formy zapalenia stawów.

Prześwietlenie: obrazowa technika, taka jak promieniowanie rentgenowskie, może wykazać widoczne efekty fizyczne choroby zwyrodnieniowej stawów potwierdzające diagnozę. Promieniowanie rentgenowskie używa się do penetracji wizualnej tkanek miękkich ciała w celu pokazania jego struktur wewnętrznych, takich jak kości. Zdjęcia mogą pokazać uszkodzenia oraz inne zmiany w chrząstce i kościach, które mogą pojawić się w przypadku obecności choroby zwyrodnieniowej stawów.

Rezonans magnetyczny: Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje pole magnetyczne, aby uzyskać obraz konkretnego obszaru ciała. Badanie jest droższe niż prześwietlenie, ale nie wiąże się z ryzykiem promieniowania rentgenowskiego. Rezonans zapewnia dwuwymiarowy obraz, oferując lepsze uwidocznienie tkanek miękkich, takich jak chrząstki, w celu wykrycia wczesnych zaburzeń typowych dla choroby zwyrodnieniowej stawów.
Tagi artykułu:

  • zwyrodnienie stawów jaki lekarz

Inne artykuły:

Related Posts

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku?

admin

7 lipca 2016

Uncategorized

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku? We wpisie o wpływie ruchu na ból stawów pisałem już konieczności praktykowania cały czas aktywności fizycznej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest historia „dziarskiego dziadka”. Mężczyzna ten ma obecnie już 93 lata, ale nadal zachowuje codzienną aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze i prostej gimnastyki. Co […]

Read More

Brak ruchu niszczy stawy

admin

3 kwietnia 2016

Uncategorized

Czy brak ruchu niszczy stawy? Nie jest to jakaś prawda objawiona, ale wniosek z moich obserwacji. Mimo że nie jestem jeszcze wiekowym facetem to muszę stwierdzić, że z powodu siedzącego trybu życia zacząłem podczas tegorocznej zimy odczuwać lekkie bóle stawów kolanowych. Przyznaję, że jestem dość wysportowany (głównie jazda na rowerze, gra w siatkówkę, tenisa itp.). […]

Read More