Artretyzm czy reumatyzm

admin

4 października 2011

Uncategorized


Warto wiedzieć, że pojęcia takie jak artretyzm i reumatyzm, często są ze sobą mylone, głównie ze względu na podobne objawy i następstwa. Jaka jest właściwie różnica pomiędzy tymi dwoma schorzeniami? Z pewnością trudno ją dostrzec ze względu na to, iż więcej mają podobieństw, niż cech odwrotnych. Jednak przy diagnozie bardzo ważne jest poprawne rozpoznanie w celu podjęcia prawidłowego leczenia.

Artretyzm charakteryzuje się uciążliwym bólem w obrębie stawów i bezpośrednio w nich. Najprościej mówiąc schorzenie powoduje stany zapalne stawów, a w konsekwencji ich sztywnienie i trudności zmieniania pozycji, na przykład z siedzącej w stojącą i na odwrót. Trzeba wiedzieć, że artretyzm dzielimy na osteoartretyzm oraz artretyzm reumatyczny. Ta druga dolegliwość pojawia się w organizmie, jako następstwo złamań, czy innych uszkodzeń mechanicznych stawu. Artretyzm to bardzo poważne i przewlekłe schorzenie, które jest wynikiem nieprawidłowej przemiany materii. Najczęściej choroba atakuje tylko jeden staw, który poważnie zaczyna dawać się we znaki. Pojawia się wtedy przenikliwy ból, który wywołany jest poważnym stanem zapalnym, panującym w danym stawie.

Mianem reumatyzmu nazywamy natomiast zespół chorób zwyrodnieniowych stawów, jest to jednak pojęcie dość ogólne. Schorzenia reumatyczne objawiają się strzykaniem i chrzęszczeniem kości w trakcie wykonywania prostych czynności. Tutaj nie ma znaczenia wiek, gdyż dolegliwość może dosięgnąć zarówno osoby starsze, jak i młodsze. W przeciwieństwie do artretyzmu, reumatyzm dotyczy pojawienia się stanu zapalnego, ale w tkankach miękkich, takich jak mięśnie, czy nerwy. Tak naprawdę nieznana jest realna przyczyna obu tych schorzeń. Wiadomo jednak, że chorzy cierpią zarówno chorując na artretyzm, jak i na reumatyzm.
Głównymi czynnikami, które mogą wpływać na rozwój tych chorób jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni lub też układu nerwowego. Zbytnie narażanie swoich stawów na urazy mechaniczne z pewnością nie jest w tym przypadku wskazane. Również ograniczona i niezbyt zbilansowana dieta negatywnie wpływa na kości, a co za tym idzie, wszystkie połączenia, które są z nimi powiązane.Tagi artykułu:

  • artretyzm reumatyczny
  • artretyzm a reumatyzm
  • reumatyzm a artretyzm
  • reumatyzm artretyzm

Inne artykuły:

Related Posts

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku?

admin

7 lipca 2016

Uncategorized

Czy można zachować zdrowe stawy do późnego wieku? We wpisie o wpływie ruchu na ból stawów pisałem już konieczności praktykowania cały czas aktywności fizycznej. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest historia „dziarskiego dziadka”. Mężczyzna ten ma obecnie już 93 lata, ale nadal zachowuje codzienną aktywność fizyczną w postaci jazdy na rowerze i prostej gimnastyki. Co […]

Read More

Brak ruchu niszczy stawy

admin

3 kwietnia 2016

Uncategorized

Czy brak ruchu niszczy stawy? Nie jest to jakaś prawda objawiona, ale wniosek z moich obserwacji. Mimo że nie jestem jeszcze wiekowym facetem to muszę stwierdzić, że z powodu siedzącego trybu życia zacząłem podczas tegorocznej zimy odczuwać lekkie bóle stawów kolanowych. Przyznaję, że jestem dość wysportowany (głównie jazda na rowerze, gra w siatkówkę, tenisa itp.). […]

Read More